Wieża Piastowska w Opolu jest pozostałością po Zamku Piastowskim, rozebranym na początku lat 30-tych XX wieku. Znajduje się ona na Wyspie Pasiece. Jest najstarszym z zabytków Opola i symbolem tego miasta.
Została zbudowana około 1300 roku, w czasie rządów księcia Bolka I Opolskiego. Wzniesiono ją jako stołp (wieża ostatecznej obrony) zamku książęcego księcia Kazimierza I opolskiego. Stanowiła wówczas ogromną i nowoczesną budowlę z cegły.
W programie 2,5 godzinnej wycieczki , oprócz zwiedzania skansenu z przewodnikiem, który opowie o życiu i kulturze Indian, proponujemy również
-indiański tor przeszkód
-strzelanie z łuku
-rzut włócznią i rzutkami do celu
-równoważnię czejeńską
-naukę pieśni i tańców indiańskich
-malowanie twarzy
-indiański połów ryb
-wysłuchanie legendy
-wyścig żółwi
-poczęstunek posiłkiem i napojem
Kryta pływalnia LAGUNA w Oleśnie została oddana do użytku pod koniec września 2010r. Oferuje:
- basen sportowy o wymiarach 25x12.5m i głębokości od 1.2m do 1.8m
- basen rekreacyjny do nauki pływania o wymiarach 10.25 x 3 m i głębokości 0.75 m
- brodzik dla najmłodszych ze zjeżdżalniami: wąż , słonik oraz fontanną grzybek
- jacuzzi
- długą na 106 m zjeżdżalnię z efektami dźwiękowymi i świetlnymi
W każdą sobotę i niedzielę jeden Tramwaj płynie na Zalew Zegrzyński, a drugi prowadzi regularne rejsy po Wiśle.
Zatrzymują się na trzech przystankach:
- Stare Miasto (nabrzeże przy moście Śląsko-Dąbrowskim),
- Centrum Nauki Kopernik (Powiśle),
- Cypel Czerniakowski w rejonie mostu Berlinga
(Łazienkowskiego).
Ulubionym miejscem zabaw niektórych dzieci jest "źródełko". Ukryte na szczycie małej górki znajdującej się tuż za Amfiteatrem. Dzieciaki chętnie podpatrują też konie biegające po wybiegu. Każdy koń ma swego właściciela i nie można ich karmić ani głaskać, ale przyjemnie jest popatrzeć jak biegają i bawią się. "Obowiązkowo" do Łazienek należy zabrać - chleb (dla królewskich karpi), różnego rodzaju kasze, czy płatki owsiane dla pawi, kaczek, sikorek, gołębi i wróbli. I oczywiście orzeszki dla wiewiórek!
Na 30-tym piętrze Pałacu Kultury i Nauki znajduje się taras widokowy z którego w pogodne dni można objąć wzrokiem całą Warszawę. „Trzydziestka” podzielona jest na trzy części: taras widokowy ze wspaniałym widokiem na panoramę Warszawy, galerię wewnętrzną i salę główną nazywaną przez projektanta Salą Gotycką ze względu na gwiaździste sklepienie ozdobione dodatkowo 4 rozetami. Sala Gotycka to najwyżej położona, ogólnodostępna sala PKiN. Wyposażenie techniczne „Trzydziestki” (nagłośnienie) pozwala na wykorzystywanie jej jako miejsca niepowtarzalnych bankietów ale także promocji i niewielkich konferencji.
Ogród jest podzielony na 5 kolekcji:
1. Kolekcja Flory Polski prezentuje rośliny naturalnie występujące na terenie Polski. Tutaj z bliska możemy podziwiać nie tylko rośliny pospolite, ale również i te których spotkanie w naturze jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Podstawę Kolekcji stanowią gatunki roślin rodzimych dziko występujących, objętych ochroną gatunkową ścisłą i częściową oraz rośliny zagrożone wyginięciem.
2. Kolekcja roślin drzewiastych - drzewa i krzewy iglaste, rośliny wrzosowate i magnoliowate.
3. Kolekcja drzew i krzewów owocowych składa się z trzech części.
4. Kolekcja roślin ozdobnych której największą ekspozycją stanowi "Ogród Bylinowy", w którym rośnie ponad 900 gatunków, odmian botanicznych i ogrodowych, gruntowych roślin ozdobnych.
5. Kolekcja roślin tropikalnych i subtropikalnych znajduje się w szklarniach. Szklarnie ekspozycyjne podzielono na 5 części i w każdej z nich posadzone są rośliny o innych wymaganiach klimatycznych i siedliskowych.
Wycieczka po hodowli składa się z około 30 min. prelekcji na temat zachowania się i hodowli strusi w Polsce, połączonej ze zwiedzaniem ich stajni. Można dowolnie długo przyglądać się zwierzętom obchodząc ich wybieg, karmiąc rosnącą tu trawą, próbować je dotknąć czy pogłaskać. W zależności od pogody i pory roku można również oglądać pisklęta strusi. W następnym pomieszczeniu można zobaczyć: strusią skorupkę - poznać jej grubość, wydmuszkę lub jajo, pióra i skórę. Czas takiej wycieczki waha się (w zależności od zainteresowania gości i zadawanych pytań) od 45 minut nawet do 2 godzin. Na farmie można zobaczyć jeszcze inne ciekawe zwierzęta takie jak: kucyki, białe daniele, dziki, pawie, perliczki i bażanty. Na pamiątkę odwiedzin można zakupić kawałki skorup i drobne wyroby z nich, przypinane znaczki i pocztówki ze zdjęciami z naszej Hodowli, różnej wielkości pióra oraz zamówić strusie jaja, wydmuszki i mięso. Atrakcją jest możliwość zamówienia jajecznicy ze strusiego jaja (duże grupy).
Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN. Prezentuje zarówno żywe zwerzęta (małpki, węże, jaszczurki, kameleony) jak i te sprzed wieków np. nosorożca włochatego, mamuty, niedźwiedzia jaskiniowego, kraby, trylobity itp. Dzięki współpracy z podobnymi muzeami w kraju i zagranicą organizowane są wystawy czasowe jak np. "Via Regia - szlak wędrówki gatunków" czy "Las tropikalny".
Dinolandia powstała w 2009 roku jako drugie inwałdzkie miejsce rozrywki dla dzieci, obok parku miniatur. Ponad 50 figur dinozaurów rozłożonych na 4 hektarach zostało sprowadzonych z USA, co jest rzadkością w Europie. Największy to liczący 22 metry długości mamenchizaur. Park oferuje także plac zabaw, grę w minigolfa i petanque, park linowy oraz park rozrywki z quadami i drobnymi atrakcjami jak baseny kulkowe, kule sferyczne, armatki pneumatyczne czy dmuchane zjeżdząlnie.