Największy ośrodek sportowo-rekreacyjny w Poznaniu położony na północnym brzegu Jeziora Maltańskiego. Aquapark składa się z trzech części: basenów sportowych, basenów rekreacyjnych oraz strefy saun.
JuraPark Krasiejów to:
Edukacja, unikatowe modele dinozaurów, unikalna jurajska sceneria, największe na świecie giganty prehistorycznego świata, warsztaty paleontologiczno – plastyczne, największe w Europie pokłady kości triasowych gadów i płazów, jeden z największych obszarów paleontologicznych na świecie, rekonstrukcja triasowego jeziorzyska i fauny krasiejowskiej. Tunel Czasu. Po zwiedzaniu ścieżki edukacyjnej zapraszamy do zabawy na bogato wyposażonym placu zabaw. Moc wrażeń czeka na małych i dużych w Parku Rozrywki. Rodzinny Rollercoaster i karuzele gwarantują ekscytującą przygodę dla całych rodzin.
Na terenie Muzeum utworzono 9 zagród z regionu oleskiego i opolskiego. Do zwiedzania udostępnione są 24 obiekty. Zdecydowana większość obiektów prezentuje zrębową konstrukcję ścian. Dodatkowa zagroda z regionu nyskiego prezentują konstrukcję słupowo-ryglową. Ponadto na terenie Muzeum posadowione są samodzielne budynki użyteczności publicznej takie jak: kościół, szkoła, wieża, karczma oraz wolnostojące domy, kuźnia, kapliczki oraz dwa wiatraki. Poszczególne zagrody i pojedyncze budynki łączy sieć dróg i ścieżek, którymi zwiedzający mogą spacerować od obiektu do obiektu. Na terenie Muzeum nie brakuje drzew i krzewów, które odpowiednio zakomponowane dopełniają całość ekspozycji muzealnej, podkreślając jej „autentyzm” i naturalność. W obrębie zagród odtworzone zostały ogródki warzywne i kwiatowe, ogrodzone plotami żerdziowymi i sztachetowymi. Na polu uprawia się dawne rośliny, takie jak len, pasternak, proso i gryka.
Dla dzieci największymi atrakcjami oprócz oczywiście podziwiania zwierząt są ich karmienia. Super przedstawienie dają uchatki ze swoim trenerem - "przybijanie piątki", oklaski, łapanie ryby, itp. Ciekawe jest również karmienie goryli, szczególnie najmłodszy z całej trójki Abeeku jest najbardziej aktywny i pomysłowy. Pory karmienia poszczególnych zwierząt są umieszczone na tablicach przy wejściu. Dla zmęczonych pociech przygotowano place zabaw, ławeczki, bujaki, lody, przekąski, gotowaną kukurydzę, itp.
Sala Zabaw Smocza Jama w Opolu powstała w 2005 roku i jest jak dotychczas największą salą tego typu na Opolszczyźnie. Jest bezpiecznym miejscem zabawy i spędzania wolnego czasu, alternatywą dla szarego popołudnia : miejscem rozrywki, organizacji urodzin oraz imprez okolicznościowych (Dzień Dziecka, Andrzejki, Mikołajki, Halloween itp.) Smocza Jama zaprasza wszystkie dzieci od roczku do 11 roku życia!
Obserwatorium organizuje sesje obserwacyjne dla grup zorganizowanych oraz dla zainteresowanych osób indywidualnych. Sesje dzienne umożliwiają obserwacje plam na Słońcu oraz protuberancji. Podczas pokazów wieczornych możliwa jest obserwacja między innymi Księżyca i planet.
Opolski Teatr posiada cztery sceny:
Duża Scena: 577 miejsc. Ogromne boczne kieszenie oddzielone żelaznymi kurtynami, obszerne zascenie i magazyn wysokich dekoracji, połączony z windą mogącą przetransportować średniej wielkości samochód ciężarowy. Teatr posiada bardzo dużą scenę obrotową, tzw. obrotówkę o 13 m średnicy z wbudowanymi w nią czterema ogromnymi zapadniami o skoku ponad 5 m, poruszanymi niezależnie od ruchu obrotówki, co jest ewenementem na skalę europejską.
Mała Scena (amfiteatralna): ma kształt trapezu, otoczona z trzech stron stromą widownią na 193 miejsca.
Scena na Parterze (studyjna), tzw. „bunkier”: w pełni mobilna widownia na 80 osób, umożliwiająca dowolne kształtowanie przestrzeni i zapewniająca bliski kontakt z publicznością.
Dekoratornia: podobnie jak „bunkier” ma w pełni mobilną widownię.
Riwiera Nyska czyli Jezioro Nyskie znane też pod nazwami Jezioro Głębinowskie i Zbiornik Nysa to zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej o powierzchni 2077 ha, zbudowany w 1971 r. Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości 2 km i wysokości do 20 m. Jezioro Nyskie powstało poprzez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Większość tego obszaru stanowił las, wysiedlono jednak ludzi i zburzono kilka wsi: Brzezina Polska, Miedniki, Różanka i częściowo Głębinów. Północno-wschodni brzeg jeziora jest piaszczysty, tworzy więc naturalne piaszczyste plaże. Przy nabrzeżu oprócz kąpielisk znajdują się ośrodki wczasowe i porty jachtowe.
Wygląda na zamek warowny, ale nim nie jest – nie pełnił funkcji obronnych; trochę przypomina pałac znany dzieciom z filmów Disneya, trochę siedzibę Gargamela, a jak się dobrze przypatrzeć to i coś z Hogwartu się znajdzie. Tak naprawdę jest pałacem, w którym obecnie leczy się rozmaite nerwice. To dziwo architektoniczne to Zamek w Mosznej.
Arboretum w Lipnie to najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. Położony jest niedaleko Niemodlina. Założono go w 1783 roku z inicjatywy Jana Nepomucena Karola Praschma, który był właścicielem dóbr niemodlińskich. Zajmuje on obszar 4,18 ha, położony w oddziale 154 g, leśnictwa Goszczyce. Rośnie tutaj łącznie 95 gatunków drzew i krzewów. Dużą atrakcją turystyczną lipnowskiego arboretum jest największy polski jałowiec wirginijski. Jest to jedyne miejsce w Polsce, w którym występuje pochodząca z Ameryki Północnej błotnia leśna.