Zwroty grzecznościowe

• Pora roku: Wiosna
  • Podstawa programowa: 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.

• Tarcza słońca,
  • Promyki (dla każdego dziecka),
  • Piosenka zespołu Gawęda „Słonko”,
  • Bębenek,
  • Zagadki obrazkowe w formie puzzli (kwiatek, drzewko z listkami, motylek , biedronka),
  • Utwór – skoczna muzyka,
  • Wstążki kolorowe (dla każdego dziecka),
  • Żółta farba,
  • Pędzle różnej grubości,
  • Kartki

Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Umiejętność 1.1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy

Trzylatek rozumie potrzebę grzecznego zwracania się do innych oraz uczy się przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej. Zabawa wprowadzająca „Słonko” – przywitanie przy użyciu słów grzecznościowych. Słuchanie piosenki pt. „Słonko” zespołu Gawęda, udzielanie odpowiedzi na pytania do treści utworu. „Jak zachęcić słoneczko, by zaświeciło i świat z zimowego snu zbudziło?” – świadome stosowanie słów grzecznościowych „proszę” „dziękuję”, rytmiczne powtarzanie zwrotów.

Wiosenne słoneczko

Wdrażanie dzieci do stosowania zwrotów grzecznościowych.

Wyskoki
> Dźwięki

Wesoła melodia do wykorzystania podczas zajęć.