Dbamy o czyste ubrania

• Pora roku: Wiosna
  • Podstawa programowa: 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.

• Treść wiersza „Detektyw Lupka, pranie i płukanie, czyli jak zadbać o czyste ubranie” (M. Warzkiewicz),
  • Przedmioty do pokazu (proszek do prania, płyn do prania i płukania, wybielacz, odplamiacz, szczoteczka łazienkowa do usuwania trudnych plam, żelazko, deska do prasowania) oraz ilustracje przedstawiające pralkę i suszarkę,
  • Spinacze do prania (po 2 sztuki dla każdego dziecka),
  • Sznurek do suszenia bielizny,
  • Lupy lub szkła powiększające (po jednym dla każdego dziecka),
  • Kosz wiklinowy lub plastikowy,
  • Różne elementy ubrania (zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego – niektóre z celowo zrobionymi plamami lub zabrudzone),
  • Szarfy gimnastyczne w różnych kolorach,
  • Utwór „Pogoda”

Obszar 2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
Umiejętność 2.4 samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o osobiste rzeczy i nie naraża ich na zgubienie lub kradzież

Pięciolatek uczy się utrzymywania czystości garderoby - zarówno ubrań jak i obuwia. Ponadto potrafi podać nazwy większości części garderoby.

Wyrabianie w dzieciach podstawowych nawyków higienicznych związanych z utrzymaniem w czystości wszystkich części garderoby oraz częstej zmiany bielizny. Nauka bezpiecznego korzystania ze środków chemicznych służących do prania i prawidłowego ich rozróżniania. Wzbogacanie wiedzy o świecie poprzez poszerzanie zasobu słownictwa w związku z wyjaśnieniem powiedzenia „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Wyrabianie płynności ruchowej oraz poczucia rytmu w czasie zabaw ruchowych przy muzyce.

Detektyw Lupka, pranie i płukanie, czyli jak zadbać o czyste ubranie

Wyrabianie w dzieciach podstawowych nawyków higienicznych zw...

Detektyw Lupka, pranie i płukanie, czyli jak zadbać o czyste ubranie
> Opowiadania/bajki

Wiersz do wykorzystania podczas prowadzenia zajęć.

Karta pracy – jak zadbać o czyste ubranie

Dokończ wzorki na lewej skarpetce.

> Dźwięki

Utwór do wykorzystania podczas zajęć.